Jak se stát spisovatelem?

Tipy a rady pro spisovatele Jak se stát spisovatelem?
Jak se stát spisovatelem?

„Spisovatelem se staneš, když se rozhodneš jím být.

Spisovatelem se nikdo nestane přes noc, ať chce sebevíc. Psaní je nutné pořád cvičit, stejně jako když se učíte hrát na hudební nástroj, děláte nějaký sport, osvojujete si cizí jazyk apod. V tomto článku vám chceme navrhnout pár tipů, které vám pomůžou zlepšit se, obzvlášť pokud se psaním teprve začínáte.

Než si sednete k notebooku nebo bloku a začnete psát, zodpovězte si následující otázky: Proč chcete být spisovatelem? Pro koho chcete psát? Co chcete ostatním sdělit? Co jste pro psaní ochotni obětovat? Dokud nebudete znát odpovědi na tyto otázky, může se snadno stát, že váš příběh bude zmatený a nebo u psaní nevytrváte. Jakmile máte jasnou představu, pusťte se do práce.

Jak bylo řečeno, nejdůležitější je neustále procvičovat. To vyžaduje disciplínu, proto si stanovte režim, kolik času denně psaním strávíte, a ten dodržujte. Určitě se někdy stane, že se vám nebude chtít nebo ztratíte inspiraci, přesto svůj režim dodržte a pište, i když to budou jen náhodné myšlenky. I spisovatelé musí překonávat překážky a vždy se snažit vydat ze sebe to nejlepší. A především vždy pište „naostro“ pro skutečné čtenáře, jinak své psaní nebudete brát vážně.

 

O své rady pro autory se podělili také někteří výherci Nobelovy ceny za literaturu:

 

 1. Nepoužívejte prázdná slova (Toni Morrison)

  – Slovy nikdy nemůžete „zakrýt“ otroctví, genocidu, války a nikdy jimi nemůžete vystihnout všechno. Řekněte jeden pravdivý příběh, který je pro vás důležitý, který vystihne témata a myšlenky, které chcete sdělit.

 2. Používejte konkrétní představy, když píšete o abstraktních tématech (Wislawa Szymborska)

  – Velké nebo historické motivy jsou nejlépe zprostředkovány a přetvářeny v příběhy pomocí konkrétních příkladů, např. Skrze činy hlavního hrdiny. To čtenářům umožňuje mít více vizuální a empatický prožitek ze čtení.

 3. Když zrovna nepíšete, vymýšlejte si příběhy (Alice Munro)

  – Nechte ožívat své postavy a rozvíjejte v mysli svůj příběh. Než se pustíte do psaní, budete tak už mít jasnou představu o dalším vývoji děje.

 4. Čerpejte inspiraci kdekoliv, ale „neopisujte“ (Wole Soyinka)

  – Jako spisovatelé budete nacházet inspiraci na různých místech, může vás ovlivnit spousta věcí, lidí i událostí. Nikdy se vám ale nesmí stát, že byste jen převzali cizí nápad!

 5. V první řadě lidé musí věřit vašemu příběhu (Gabriel Garcia Marquez)

  – Nezáleží na tom, jestli se váš příběh odehrává v New Yourku, na Sahaře nebo ve vesmíru, ve středověku nebo v daleké budoucnosti. Spisovatel si může dělat, co chce, dokud mu to lidé věří.

 6. Během psaní se nesoustřeďte na závěr (John Steinbeck)

  – Soustřeďte se na daný úkol. Každý den napište třeba jen jednu stranu, atak dále postupujte. Když budete myslet jen na to, kdy už s knihou skončíte, budete jen netrpěliví a pod tlakem.

 7. Pište pravidelně a nápady se dostaví samy (Mario Vargas Llosa)

  – Když budete jen čekat na inspiraci, nikdy knihu nenapíšete. Inspirace přichází z pravidelného úsilí.

 8. Pište tak, abyste dosáhli spojení se čtenářem (Saul Bellow)

  – Ukažte čtenáři, co si vy i vaše postavy myslí, cítí a zažívají. Dobrému příběhu prospěje trocha napětí.

 

(Podrobněji o radách těchto významných autorů ve článku „8 writing tips from authors who won the Nobel“.)

 

Spisovatelem se tedy může stát každý, ale jen na vás záleží, jak dobrým spisovatelem budete.

0